Activity of NGO "ForestCom" is supported by the US Forest Service International Programs


Лісова галузь потребує реформування: результат круглого столу FSC Україна

Лісова галузь потребує реформування: результат круглого столу FSC Україна

Data :

Category :

Author :

21.07.21

News

Лісові ініціативи і cуспільство

Експерти лісового права, представники організацій та ключові гравці лісового сектору на запрошення FSC обговорили питання незаконних рубок, обігу нелегальної деревини та низького правозастосування в Україні. Висновок – брак системних реформ лісової галузі призводить до загострення проблем у лісовому господарстві.


Київ — 15 липня 2021 р. FSC Україна провела другий із серії “Лісові діалоги” круглий стіл. Захід був присвячений питанню правового регулювання незаконних рубок, обігу незаконно добутої деревини та низького правозастосування. Відсутність єдиного визначення та вкладення різного змісту в поняття «незаконних рубок» зумовлює різне трактування, розбіжності у статистиці відомств, погіршення іміджу лісового сектору країни, зростання недовіри в суспільстві тощо. Законодавчі прогалини регулювання обігу лісової продукції створюють умови для функціонування тіньового обороту деревини. Виявлені порушення законодавства щодо заборони санітарних рубок у період «сезону тиші» стали свідченням низького рівня правозастосування у лісовій галузі. Ці та інші питання стали предметом обговорення на другому «Лісовому діалозі».


Участь у круглому столі брали: Голова Державного агентства лісових ресурсів України Юрій Болоховець, помічник Голови підкомітету Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування Юлії Овчинникової Наталія Богдан, начальник відділу державного екологічного нагляду (контролю) лісів та рослинного світу Держекоінспекції України Юрій Кацагоров, державний експерт управління Апарату РНБО України Іннеса Медведенко, керівник проєкту Німецько-український агрополітичний діалог Фолькер Зассе, завідувач кафедри НУБіП України Андрій Білоус, Член Правління Української Асоціації Меблевиків Оксана Донска, виконавчий директор ГО "ЛІіС" Дмитро Карабчук та інші.


«Забезпечення багатостороннього, збалансованого та конструктивного діалогу сприятиме знаходженню точок дотику у розв’язанні гострих проблем лісового господарства, проявом яких є, зокрема, низьке правозастосування. Розраховую, що спільні напрацювання будуть корисні для осіб, відповідальних за політичні рішення. Зокрема, сьогодні у Верховній Раді України розглядається законопроєкт, який хоч і не повністю, проте значною мірою відповідає запиту на розв'язання питань загроз, можливостей і потенціалу заліснення та відновлення природних екосистем за умов земельної реформи, які були розглянуті на першому «Лісовому діалозі»», — відкрив дискусію Павло Кравець, директор FSC Україна.


Олег Сторчоус, адвокат, фахівець лісового права окреслив проблему правового регулювання питань, пов’язаних із незаконними рубками та незаконним обігом деревини, наголосивши на зростанні актуальності питання: «Ступінь оцінки незаконних рубок є абсолютно суб’єктивним через відсутність чітких норм визначення. Так, за офіційними даними обсяг незаконних рубок минулих років складав 0,1-0,8 % від обсягу лісозаготівель (тобто від 24 до 118 тис. куб. м), а за неофіційними – від 2 до 20 % (тобто від 400 тис. до 3 млн куб. м)». Спікер окреслив нагальну необхідність як розробки законопроєкту щодо обороту лісової продукції, так і застосування принципів законності та справедливості при запровадженні юридичної відповідальності за лісопорушення. 


«Результати анонімного опитування працівників лісогосподарських підприємств та установ природно-заповідного фонду продемонстрували масове порушення законодавства, що регламентує санітарні рубки лісу. Призупинення робіт на 2,5 місяці створює критичну ситуацію для багатьох підприємств, передусім через розповсюдження шкідників і хвороб та недоотримання доходів (комерціалізація цих рубок)», — зазначає Роман Волосянчук, експерт ГО «Екосфера». — «Дивно, але жоден з опитаних лісокористувачів серед причин низького правозастосування не вказав прорахунки в системі управління підприємством».


Учасники круглого столу дійшли висновку, що порушені проблемні питання свідчать про неефективність моделі лісової галузі. Тому необхідним є комплексне реформування галузі, а саме, зміна законодавчих, інституційних та економічних засад її функціонування. Були висловлені пропозиції щодо першочергових дій, зокрема, формування кодексу поведінки та етичних норм лісівника, зміна системи управління із запровадженням оцінки ризиків та удосконалення систем контролю, зокрема, громадського. Необхідним також є спрощення законодавчих норм, які мають бути спрямовані на досягнення бажаного результату, однак не на заборону та обмеження. Потребують удосконалення й інші складові діяльності лісової галузі, а саме: зміна підходів у фінансуванні лісогосподарських заходів, підвищення прозорості та відкритості діяльності підприємств, впорядкування ринку деревини та лісозаготівельних послуг. 


«Лісові діалоги» покликані забезпечити багатосторонній діалог між усіма зацікавленими сторонами щодо відповідального і збалансованого лісогосподарювання та збереження лісів. До участі у круглих столах запрошуються представники органів державної влади, науковці та провідні експерти з питань лісового господарства, неурядові екологічні організації, а також інші ключові гравці лісового сектору.


Recommended

Ліс для дітей News 25.11.2021

Ліс для дітей

15 листопада громадська організація “ЛІіС” провела зустріч з учнями школи села Артасів Жовківського району Львівської області. Експерт з питань лісовідновлення та екоосвіти Тарас Харачко ознайомив школярів зі своєю навчальною програмою “Ліс для дітей”.

The infrastructure of Verkhovyna National Park News 24.11.2021

The infrastructure of Verkhovyna National Park

Verkhovyna National Nature Park has high potential to be an important tourist hub of the Carpathian Mountains. The region rich in natural and cultural treasures attracts not only tourists, but researchers and scientists as well. In order to improve the conditions and opportunities on the territory of the Park, the administration has been working on the development of the infrastructure of the nature reserve fund since its establishment.

Лісова стратегія ЄС: позитивні, але обмежені результати News 23.11.2021

Лісова стратегія ЄС: позитивні, але обмежені результати

Європейська палата аудиторів раніше здійснила оцінку реалізації лісової стратегії ЄС на 2014 - 2020 роки та опублікувала прес-реліз про результати такої оцінки.

Proposal for a regulation on deforestation-free products News 18.11.2021

Proposal for a regulation on deforestation-free products

The European Commission has just released their proposed EU law to restrict products linked to deforestation from entering the EU. This is a watershed moment in the battle to end Europe's major role in destroying the world's forests.