Діяльність ГО “ЛІіС” підтримується офісом Міжнародних програм Лісової служби США


Експерти ГО “ЛІіС” знову виявили ознаки незаконного призначення суцільної санітарної рубки

Експерти ГО “ЛІіС” знову виявили ознаки незаконного призначення суцільної санітарної рубки

Дата :

Категорія :

Автор :

25.10.22

Новини

Лісові ініціативи і cуспільство

ГО “Лісові ініціативи і суспільство” провели експертний аналіз та виявили ознаки незаконного призначення суцільної санітарної рубки у Ясінянському лісгоспі. За результатами огляду певних територій було виявлено, що під час вирубки було порушено низку правил і норм ведення лісового господарства, що, на жаль доволі часто трапляється. 


Для окреслення території вирубки у лісі встановлюють діляночні стовпи, на яких вказують причину вирубки дерев та площу. На території, яку оглядали експерти, було виявлено лише один такий стовп, тому де починається вирубка лісу, а де закінчується — невідомо. 


В даному лісовому масиві Ясінянського лісгоспу переважає ялиця біла. Наукові дослідження доводять, що саме на Закарпатті ялиця біла є особливо стійкою до шкідників, навіть припускають, що серед таких порід дерев є носії природного імунітету до інфекцій, що можна використовувати для збільшення стійкості та природного відновлення лісів. Існує багато інших способів боротьби зі шкідниками, окрім суцільної вирубки: нарощення чисельності природних ворогів (птахів), встановлення пасток, тощо.


Але, найбільше вражає факт, що пеньки зрубаних дерев, які виявили при огляді, були здоровими, більше того — дерева, що наразі не зрубані, але підлягають санітарній рубці — здорові із зеленою кроною. Нагадаємо, що причиною до санітарної рубки є пошкодження дерев шкідниками, щоб запобігти розповсюдженню на ще здорові дерева. І взагалі існує “вибіркова санітарна вирубка” лише уражених дерев (дерев, які візуально є сухостійними чи хвоя і кора вже починають засихати і осипатися). Чому у Ясінянському лісгоспі було прийнято рішення піддати суцільній рубці лісовий масив? Це питання залишається відкритим, адже згідно діючих Санітарних правил в лісах України для призначення високогірних лісів до суцільної санітарної вирубки усі дерева повинні бути сухостійними (див. п.27, абз. 8).

Ця ситуація приклад, що без відкритості даних із фото і відеофіксацією пошкоджених дерев, дієвого контролю і відповідального експертного аналізу причин всихання дерев — вирубувати такі екологічно цінні ліси є злочином.


Наразі очікуємо на отримання обґрунтування проведення рубки, дозвільних документів та плану-схеми лісосіки (матеріали інструментальної зйомки), а також наявність дозвільних документів на проведення суцільно санітарних рубок Лазещанського лісництва “Ясінянського ЛМГ” кв.21 вид.27; 34.


Окрім ворожих ракет, які потрапляють на наші території, зокрема і в лісові масиви, такі необдумані та зовсім непотрібні вирубки абсолютно здорового лісу у високогір’ї Карпат безглуздо знищують українські ліси і природу та сприятимуть додатковому руйнуванню місцевої інфраструктури від пізньо осінніх і рано весняних паводків.


Нагадаємо, що у липні цього року ГО “ЛіС” подала на розгляд редагування поняття “незаконна порубка” та “незаконно добута деревина” з більш чітким формулюванням порушень, а також висунула ініціативу підвищити штрафи залежно від породи деревини, яку вирубують.


На жаль, все частіше в Україні санітарні рубки стають спрямованими виключно на збільшення понаднормових обсягів заготівлі деревини, для особистих потреб, і все рідше з метою раціонального ведення лісового господарства і збереження екологічно чутливих лісів.

Рекомендовано

Стартував тренінг для служби охорони ПЗФ Новини 29.11.2022

Стартував тренінг для служби охорони ПЗФ

Гуманітарна допомога для ВПО у Золочівській громаді Новини 29.11.2022

Гуманітарна допомога для ВПО у Золочівській громаді

Вебінар “Оприлюднення запланованих лісогосподарських заходів засобами електронних карт” Події 28.11.2022

Вебінар “Оприлюднення запланованих лісогосподарських заходів засобами електронних карт”

Вебінар “Планування лісогосподарських заходів за допомогою електронних карт” Події 28.11.2022

Вебінар “Планування лісогосподарських заходів за допомогою електронних карт”