Діяльність ГО “ЛІіС” підтримується
Міжнародними програмами Лісової служби США


Чи обов’язково мати при перевезенні кругляка (лісопродукції) ТТН-ліс?

Чи обов’язково мати при перевезенні кругляка (лісопродукції) ТТН-ліс?

Дата :

Категорія :

Автор :

17.08.21

Новини

Лісові ініціативи і cуспільство

Не дивлячись на низку прогалин у законодавстві - обов’язково і ось чому:

1. Товарно-транспортна накладна (ТТН) є обов’язковою для перевезення усіх видів продукції в Україні (ст.48 ЗУ «Про автомобільний транспорт» та Постанова Кабміну №207 від 25.02.2009). Отже перевізник мусить мати ТТН під час перевезення вантажу.


2. Спеціалізована форма ТТН -ліс є обов’язковою для перевезення деревини в усіх державних лісогосподарських підприємств (п.3 Наказу Мінагрополітики 967/707 від 29.11.2013) та формується у системі електронного обліку деревини (ЕОД), який затверджено Наказом №202 ДАЛР від 27.06.2012. Отже, якщо ви придбали лісопродукцію то обов’язково маєте отримати ТТН від продавця. В іншому разі ви порушуєте законодавство у частині дотримання правил перевезення вантажів в Україні. Таким чином, якщо ви придбали деревину то продавець зобов’язаний видати перевізнику ТТН.


3. Якщо продавець – лісокористувач і підприємство, яке відноситься до підпорядкування Держлісагентсва то воно мусить використовувати лише формат ТТН-ліс відповідно до того ж таки п.3 Наказу Мінагрополітики 967/707 від 29.11.2013 та реалізовувати лісопродукцію у відповідності до п.3.9 Наказу №202 ДАЛР від 27.06.2012 (оскільки форма 1-ТН втратила чинність 10.12.2013).


4. Усі інші лісокористувачі також станом на сьогодні повинні користуватися системою ЕОД (у відповідності до Постанови Кабміну №1142 від 04.12.2019), яка передбачає використання ТТН-ліс для реалізації лісопродукціі (а згідно п.3.9 Наказу 202 ДАЛР від 27.06.2012 випливає, що це має бути ТТН-ліс, знову ж таки оскільки форма 1-ТН втратила чинність з 10.12.2013)). Хоча тут варто сказати, що оскільки Інструкція з ведення електронного обліку деревини, іще не затверджена наказом Мінекології (п.6 Постанови Кабміну №1142 від 04.12.2019) і прямого зобов’язання використовувати саме ТТН-ліс – іще таки немає (крім підприємст ДАЛР), але є вимога цієї ж Постанови, що «Внесення інформації до системи обліку деревини є обов’язковим для лісокористувачів під час здійснення ними заготівлі та реалізації деревини» (п.7 Постанови Кабміну №1142 від 04.12.2019). Постанова є чинною з 04.12.2019. Тут варто нагадати, що форма ТТН-ліс заповнюється автоматично за даними із зазначеної системи ЕОД і становить частину програмного забезпечення, яке встановлюється  під час впровадження системи ЕОД на підприємстві. Таким чином, виходячи із логіки законодавця інші лісокористувачі при реалізації кругляка (лісопродукції) уже мають також використовувати ТТН-ліс під час транспортування деревини (незалежно звідки, кому і куди). Таким чином, реалізація лісопродукції без внесення даних до ЕОД є порушенням законодавчо встановленого порядку моніторингу споживання лісопродукції, який призводить до його унеможливлення і тим самим підвищує ризики не сталого лісокористування.

 

Отже, незважаючи на відсутність прямого обов’язку усіх перевізників використовувати під час перевезення лісопродукції саме ТТН-ліс, у іншому випадку це все рівно призводитиме до порушення того чи іншого законодавчого акту. Тому, добросовістним лісокористувачам і деревообробникам варто користуватися виключно ТТН-ліс під час реалізації і перевезення лісопродукції.

 

Нагадаємо, що здійснювати перевірку під час перевезення лісопродукції можуть будь-які відповідні правоохоронні і контролюючі органи залежно від ситуації і означених правових підстав. Також, експорт виготовленої продукції із доданою вартістю із деревини на високорозвинені світові ринки потребує формування доказової бази щодо законності походження закупленої сировини - деревини, частиною якої є товарно-транспортні документи на перевезення кожної деревної колоди (лісопродукції) із можливістю відслідковування місця походження сировини (зростання дерева), що є важливим для збереження і розширення ринку високооплачуваної продукції із деревини, раціонального використання лісових ресурсів і у кінцевому результаті збереження природи нашої країни.

 

Рекомендуємо також прочитати: 


#ForestLaw

Рекомендовано

Комунальні лісгоспи порушують вимоги Закону України “Про доступ до публічної інформації” Новини 24.09.2021

Комунальні лісгоспи порушують вимоги Закону України “Про доступ до публічної інформації”

В серпні ГО “ЛІіС” розпочала моніторинг публічності і прозорості діяльності лісокористувачів України. Встановлено значні порушення вимог Закону України “Про доступ до публічної інформації”.

Вебінари: «Як відрізнити нелегальні рубки від легальних і допомогти зберегти ліс» Події 20.09.2021

Вебінари: «Як відрізнити нелегальні рубки від легальних і допомогти зберегти ліс»

ГО “ЛІіС” запрошує активних природолюбів взяти участь у вебінарах: «Як відрізнити нелегальні рубки від легальних і допомогти зберегти ліс».

Які мають бути законні дії працівників установ ПЗФ при виявленні пнів незаконно зрубаних дерев Відповіді на питання 17.09.2021

Які мають бути законні дії працівників установ ПЗФ при виявленні пнів незаконно зрубаних дерев

Відповідно до ст. 60 Закону України “Про природно заповідний фонд України” охорона установ ПЗФ покладається на службу державної охорони природно-заповідного фонду України.

Дні відкритих дверей у Екоцентр Лоцентум Новини 08.09.2021

Дні відкритих дверей у Екоцентр Лоцентум

Приходьте 11 – 12 вересня з11.00 до 15.00 год на дні відкритих дверей  у Львівський обласний центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді.