Діяльність ГО “ЛІіС” підтримується офісом Міжнародних програм Лісової служби США


Чи обов’язково мати при перевезенні кругляка (лісопродукції) ТТН-ліс?

Чи обов’язково мати при перевезенні кругляка (лісопродукції) ТТН-ліс?

Дата :

Категорія :

Автор :

17.08.21

Новини

Лісові ініціативи і cуспільство

Не дивлячись на низку прогалин у законодавстві - обов’язково і ось чому:

1. Товарно-транспортна накладна (ТТН) є обов’язковою для перевезення усіх видів продукції в Україні (ст.48 ЗУ «Про автомобільний транспорт» та Постанова Кабміну №207 від 25.02.2009). Отже перевізник мусить мати ТТН під час перевезення вантажу.


2. Спеціалізована форма ТТН -ліс є обов’язковою для перевезення деревини в усіх державних лісогосподарських підприємств (п.3 Наказу Мінагрополітики 967/707 від 29.11.2013) та формується у системі електронного обліку деревини (ЕОД), який затверджено Наказом №202 ДАЛР від 27.06.2012. Отже, якщо ви придбали лісопродукцію то обов’язково маєте отримати ТТН від продавця. В іншому разі ви порушуєте законодавство у частині дотримання правил перевезення вантажів в Україні. Таким чином, якщо ви придбали деревину то продавець зобов’язаний видати перевізнику ТТН.


3. Якщо продавець – лісокористувач і підприємство, яке відноситься до підпорядкування Держлісагентсва то воно мусить використовувати лише формат ТТН-ліс відповідно до того ж таки п.3 Наказу Мінагрополітики 967/707 від 29.11.2013 та реалізовувати лісопродукцію у відповідності до п.3.9 Наказу №202 ДАЛР від 27.06.2012 (оскільки форма 1-ТН втратила чинність 10.12.2013).


4. Усі інші лісокористувачі також станом на сьогодні повинні користуватися системою ЕОД (у відповідності до Постанови Кабміну №1142 від 04.12.2019), яка передбачає використання ТТН-ліс для реалізації лісопродукціі (а згідно п.3.9 Наказу 202 ДАЛР від 27.06.2012 випливає, що це має бути ТТН-ліс, знову ж таки оскільки форма 1-ТН втратила чинність з 10.12.2013)). Хоча тут варто сказати, що оскільки Інструкція з ведення електронного обліку деревини, іще не затверджена наказом Мінекології (п.6 Постанови Кабміну №1142 від 04.12.2019) і прямого зобов’язання використовувати саме ТТН-ліс – іще таки немає (крім підприємст ДАЛР), але є вимога цієї ж Постанови, що «Внесення інформації до системи обліку деревини є обов’язковим для лісокористувачів під час здійснення ними заготівлі та реалізації деревини» (п.7 Постанови Кабміну №1142 від 04.12.2019). Постанова є чинною з 04.12.2019. Тут варто нагадати, що форма ТТН-ліс заповнюється автоматично за даними із зазначеної системи ЕОД і становить частину програмного забезпечення, яке встановлюється  під час впровадження системи ЕОД на підприємстві. Таким чином, виходячи із логіки законодавця інші лісокористувачі при реалізації кругляка (лісопродукції) уже мають також використовувати ТТН-ліс під час транспортування деревини (незалежно звідки, кому і куди). Таким чином, реалізація лісопродукції без внесення даних до ЕОД є порушенням законодавчо встановленого порядку моніторингу споживання лісопродукції, який призводить до його унеможливлення і тим самим підвищує ризики не сталого лісокористування.

 

Отже, незважаючи на відсутність прямого обов’язку усіх перевізників використовувати під час перевезення лісопродукції саме ТТН-ліс, у іншому випадку це все рівно призводитиме до порушення того чи іншого законодавчого акту. Тому, добросовістним лісокористувачам і деревообробникам варто користуватися виключно ТТН-ліс під час реалізації і перевезення лісопродукції.

 

Нагадаємо, що здійснювати перевірку під час перевезення лісопродукції можуть будь-які відповідні правоохоронні і контролюючі органи залежно від ситуації і означених правових підстав. Також, експорт виготовленої продукції із доданою вартістю із деревини на високорозвинені світові ринки потребує формування доказової бази щодо законності походження закупленої сировини - деревини, частиною якої є товарно-транспортні документи на перевезення кожної деревної колоди (лісопродукції) із можливістю відслідковування місця походження сировини (зростання дерева), що є важливим для збереження і розширення ринку високооплачуваної продукції із деревини, раціонального використання лісових ресурсів і у кінцевому результаті збереження природи нашої країни.

 

Рекомендуємо також прочитати: 


#ForestLaw

Рекомендовано

Історія сім'ї ВПО Сергія Гакала з Слов'янська Новини 29.09.2022

Історія сім'ї ВПО Сергія Гакала з Слов'янська
Внутрішньо переміщені українці у Щирецькій територіальній громаді отримали гуманітарну допомогу. Новини 28.09.2022

Внутрішньо переміщені українці у Щирецькій територіальній громаді отримали гуманітарну допомогу.

Спостереження за міграцією птахів у Національному природному парку “Північне Поділля”. Новини 27.09.2022

Спостереження за міграцією птахів у Національному природному парку “Північне Поділля”.

Внутрішньо переміщені українці у Бориславській ТГ отримали гуманітарну допомогу Новини 21.09.2022

Внутрішньо переміщені українці у Бориславській ТГ отримали гуманітарну допомогу