
Біоенергетика для Борислава: про перший етап швейцарсько-українського проєкту
Дата :
Категорія :
Автор :
19.04.23
Новини
Лісові ініціативи і cуспільство
Завершився перший етап виконання спільного міжнародного проєкту «Трансформаційний пілотний проєкт для Борислава» у рамках дослідницько-впроваджувальної програми дій у м. Борислав Львівської області.
Мета проєкту: підвищити рівень енергоефективності та сталого використання біоенергії в Бориславській гімназії № 9. Ініціатором Програми є Центр сталого розвитку й охорони довкілля (Center for Development and Environment, CDE) Бернського Університету (Швейцарія), який втілює Програму у співпраці з Національним лісотехнічним університетом України (НЛТУ України), ГО «Лісові ініціативи і суспільство» та Бориславською міською радою за підтримки Федерального Інституту досліджень снігу, лісу і ландшафту (WSL), Цюрих-Бірменсдорф, Швейцарія.
Для реалізації проєкту швейцарська сторона виділила грант у сумі 7 000 швейцарських франків, що були використані для запровадження заходів із підвищення рівня енергоефективності будівлі Бориславської гімназії № 9. Зокрема, було демонтовано 13 старих дерев’яних віконних і 9 дверей та замінено їх блоками з ПВХ профілю з енергозбереженням (фото 1-8).
![]() |
|
![]() |
![]() |
|
![]() |
Фото 1-4: Процес заміни внутрішніх дверей у Бориславській гімназії № 9, грудень 2022 р.
На кожну групу конструктивних елементів вікон і дверей постачальник надав сертифікати відповідності. Всі роботи з монтажу віконних і дверних блоків постачальник виконував спільно з технічними працівниками гімназії та батьками учнів. Координувала та контролювала роботу директорка Бориславської гімназії № 9 Галина Новицька.
![]() |
|
![]() |
![]() |
|
![]() |
Фото 5-8: Процес заміни внутрішніх дверей у Бориславській гімназії № 9, грудень 2022 р.
Безперебійне постачання електроенергії для закладу освіти, а відтак належне функціонування котельні забезпечив придбаний за кошти проєкту генератор потужністю 7,5 кВт (фото 9).
Задля розпилювання дров’яної деревини, яку використовують в котельні закладу як паливо, за грантові кошти придбано електропилу (фото 10). Дров’яну деревину зберігають і розпилюють у дровітні, збудованій за призові кошти, отримані гімназією за перемогу в конкурсі «Деревина для енергії: конкурс кращих практик використання деревної біомаси для виробництва енергії», ініційованому Федеральним дослідницьким інститутом Швейцарії WSL і проведеному в 2018 р.
![]() |
|
![]() |
Фото 9. Дизельний генератор у Бориславській гімназії № 9 у роботі, січень 2023 р.
|
|
Фото 10. Процес підготування дров’яної деревини для котельні Бориславської гімназії № 9 з використанням електропили, січень 2023 р.
|
Про досвід гімназії щодо реконструкції котельні зі встановленням твердопаливного котла і внутрішньої системи опалення за прикладом низки бюджетних установ України, які перейшли на опалення дровами як зразок сталого використання місцевих ресурсів та економії бюджетних коштів, а також інші передові практики використання деревини для виробництва енергії в Карпатському регіоні можна дізнатися ТУТ.
Запроваджені у рамках проєкту заходи допомогли гімназії зберегти та заощадити енергетичні ресурси, забезпечити відповідність нормативним вимогам до температурного режиму в закладах освіти в зимовий період і провадити освітній процес у комфортних санітарно-гігієнічних умовах.
Триває наступний етап реалізації проєкту - підготовка аналітичної записки українською й англійською мовами, спільні публікації у рамках впроваджувальної програми дій на тему «Біоенергетика/Енергоефективність на комунальному рівні в Україні на прикладі Бориславської міської ради і Дрогобицької агломерації».
Нагадаємо, що восени 2022 р. відбулася вступна зустріч партнерів проєкту за участю міського голови Борислава Ігоря Яворського та директора комунального підприємства «Центр екології, туризму та сталого розвитку» Мирона Цайтлера, на якій, окрім завдань поточного проєкту, було обговорено проблему управління зеленими відходами в місті та шляхи її вирішення, а також напрями реалізації подальших енергоефективних та енергозберігаючих заходів у Бориславській громаді.
Результати реалізації проєкту представлено на міжнародній конференції «Europe of the Carpathians», яка відбулась 24-26 лютого 2023 р. у Castle of Krasiczyn, Польща. Координатор проєкту проф. Гайно Меессен та к.е.н., менеджерка проєкту Оксана Пелюх виступили на панельній дискусії «30 years of the Carpathian Euroregion. Carpathians, Alps».
Фото 11. Представлення результатів проєкту на конференції «Europe of the Carpathians», 24-26 лютого 2023 р., Castle of Krasiczyn, Польща
Запис відеоконференції можна переглянути за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=-HIbj1_iKAU (1:13:19 - 1:27:58).
Оксана Пелюх,
к.е.н., наукова співробітниця НЛТУ України,
менеджерка проєктів ГО «ЛІіС»
Людмила Максимів,
к.е.н., доцентка,
наукова співробітниця НЛТУ України