Як дендрохронологія допомагає у розслідуваннях незаконних рубок?

Категорія: Новини
|
Дата: 26.11.20
Як дендрохронологія допомагає у розслідуваннях незаконних рубок?
При розслідуванні незаконних рубок часто стикаються з проблемою визначення віку давності рубки. Особливо важко встановити вік рубки дерев за станом пнів у деревостанах несуцільної рубки. Тут на допомогу приходить дендрохронологія - наука, яка займається систематичним дослідженням деревних річних кілець з метою датування минулого та оцінки кліматичних змін. Чергування кілець різної ширини неповторне у часі, на  його формування впливають різні чинники, а найбільше екологічні. За кількістю кілець  можна визначити вік дерева.


Зіставлення графіків росту річних кілець дерев дає можливість отримати відносну їх дату, якщо ж серед досліджуваної колекції є зразок з точною датою рубки дерева, то й абсолютну. 
Саме такими дослідженнями займаються експерти ГО “ЛІіС” у тісній співпраці з правоохоронними органами. Наприклад, в ході дослідження річних приростів пнів бука лісового з невідомим роком рубання та дерев, які ростуть поруч із пнями у ДП "Мокрянське лісове господарство" вдалось точно визначити календарні дати всіх приростів.


У всіх деревно-кільцевих серій приростів виявлені роки, коли відзначалися помітні зниження приросту і формувалися так звані «реперні вузькі кільця» у 2016 р., 2007 р., 2000 р., 1993 р. У ці роки на досліджуваній території відзначалися несприятливі метеорологічні умови, пов'язані зі зниженням кількості атмосферних опадів, що випали в період вегетації. Це узгоджується з метеорологічними даними, отриманими для даного району, які свідчать про те, що зміни в прирості обумовлені обмеженням опадів періоду вегетації (за даними спостережень метеорологічного посту метеорологічного центру). 


Дендрохронологічні методи мають велике значення не тільки для індикації та прогнозування кліматичних чи антропогенних змін у лісових екосистемах, а також при розслідуванні випадків незаконної рубки лісу. Результати досліджень, дозволяють дати відповідь на запитання, винесені на вирішення перед експертами, зміцнюють доказову базу та підвищують ефективність протидії незаконного обігу деревини у лісовому господарстві України.


Роботи виконуються у рамках реалізації проєкту «Моніторинг лісу» за підтримки відділу міжнародних програм Лісової служби США.