Діяльність ГО “ЛІіС” підтримується офісом Міжнародних програм Лісової служби США


Як дендрохронологія допомагає у розслідуваннях незаконних рубок?

Як дендрохронологія допомагає у розслідуваннях незаконних рубок?

Дата :

Категорія :

Автор :

26.11.20

Новини

Лісові ініціативи і cуспільство

При розслідуванні незаконних рубок часто стикаються з проблемою визначення віку давності рубки. Особливо важко встановити вік рубки дерев за станом пнів у деревостанах несуцільної рубки. Тут на допомогу приходить дендрохронологія - наука, яка займається систематичним дослідженням деревних річних кілець з метою датування минулого та оцінки кліматичних змін. Чергування кілець різної ширини неповторне у часі, на  його формування впливають різні чинники, а найбільше екологічні. За кількістю кілець  можна визначити вік дерева.


Зіставлення графіків росту річних кілець дерев дає можливість отримати відносну їх дату, якщо ж серед досліджуваної колекції є зразок з точною датою рубки дерева, то й абсолютну. 
Саме такими дослідженнями займаються експерти ГО “ЛІіС” у тісній співпраці з правоохоронними органами. Наприклад, в ході дослідження річних приростів пнів бука лісового з невідомим роком рубання та дерев, які ростуть поруч із пнями у ДП "Мокрянське лісове господарство" вдалось точно визначити календарні дати всіх приростів.


У всіх деревно-кільцевих серій приростів виявлені роки, коли відзначалися помітні зниження приросту і формувалися так звані «реперні вузькі кільця» у 2016 р., 2007 р., 2000 р., 1993 р. У ці роки на досліджуваній території відзначалися несприятливі метеорологічні умови, пов'язані зі зниженням кількості атмосферних опадів, що випали в період вегетації. Це узгоджується з метеорологічними даними, отриманими для даного району, які свідчать про те, що зміни в прирості обумовлені обмеженням опадів періоду вегетації (за даними спостережень метеорологічного посту метеорологічного центру). 


Дендрохронологічні методи мають велике значення не тільки для індикації та прогнозування кліматичних чи антропогенних змін у лісових екосистемах, а також при розслідуванні випадків незаконної рубки лісу. Результати досліджень, дозволяють дати відповідь на запитання, винесені на вирішення перед експертами, зміцнюють доказову базу та підвищують ефективність протидії незаконного обігу деревини у лісовому господарстві України.


Роботи виконуються у рамках реалізації проєкту «Моніторинг лісу» за підтримки відділу міжнародних програм Лісової служби США.Рекомендовано

Державна стратегія управління лісами України до 2035 Новини 30.12.2021

Державна стратегія управління лісами України до 2035

Уряд ухвалив Державну стратегію управління лісами України до 2035 року. ГО “ЛІіС” брала участь у розробці цієї стратегії та підтримує реформування управлінської структури у лісовому господарстві. 

Як придбати новорічну красуню, не сприяючи незаконному вирубуванню лісів Новини 24.12.2021

Як придбати новорічну красуню, не сприяючи незаконному вирубуванню лісів

З наближенням Нового Року та Різдва чи то не кожен з нас хоче встановити вдома святкову ялинку. Проте, нам не завжди відомо, чи законне її походження, або ж ми просто не знаємо, яким чином його виявити.

Звіт моніторингу старовікових насаджень в Українських Карпатах за листопад 2021 р. Новини 15.12.2021

Звіт моніторингу старовікових насаджень в Українських Карпатах за листопад 2021 р.

У листопаді експерти ГО “ЛІіС” продовжували дистанційний моніторинг змін лісового покриву особливо цінних лісових ділянок на основі супутникових знімків Сентінел-2 та Сентінел-1.

Готуємося до Різдва разом Новини 13.12.2021

Готуємося до Різдва разом

11 грудня в суботу у Львові ГО “ЛІіС” провела черговий волонтерських захід “Готуємося до Різдва: вчимося виготовляти вироби з екоматеріалів”.