Діяльність ГО “ЛІіС” підтримується офісом Міжнародних програм Лісової служби США


Під час війни з’явилося більше лазівок для незаконної вирубки — аналіз експертів ГО «ЛІіС»

Під час війни з’явилося більше лазівок для незаконної вирубки — аналіз експертів ГО «ЛІіС»

Дата :

Категорія :

Автор :

03.06.22

Новини

Лісові ініціативи і cуспільство

Під час війни в Україні суттєвих змін зазнало функціонування державних електронних ресурсів. Багато з них тимчасово заблокували, аби не ризикувати чутливою інформацією. За зрозумілих причин це торкнулося багатьох геоінформаційних сервісів і систем, які працювали на основі цих даних. Це не лише допомогло уникнути витоків інформації та кібератак, а  і, на жаль, ускладнило можливість контролю за законністю багатьох процесів громадськістю. Зокрема, перевірка законності лісозаготівлі стала  проблематичною за відсутності доступу до електронних ресурсів та складністю доступу до публічної інформації, що не становить військової таємниці.


Експерти ГО «Лісові ініціативи і суспільство» провели аналіз змін щодо моніторингу легальності заготівлі лісодеревини в Україні в умовах воєнного стану. Виявилось, що доступ до електронних ресурсів не є вичерпним фактором ускладнення контролю за законністю рубок. Також є інші причини:


 • Відсутнє автоматичне (оперативне щоденне) публічне оновлення інформації про видані лісорубні квитки.  

 • Залишається неможливим перевірити місцерозташування, площі і конфігурації самих вирубок через відсутність доступу до лісових електронних карт - https://map.ukrforest.com/

 •  Залишається можливість зловживання в результаті закупівель необробленої деревини за, так званими, “прямими” договорами , коли покупець визначається заздалегідь не за критерієм пропозиції найвищої ціни. Незрозумілим у такому випадку є дотримання принципів формування цінової політики та можливість моніторингу таких випадків. Відсутні можливості незалежної верифікації даних за допомогою доступу через відкриті джерела даних у зв'язку із необхідністю забезпечення державних замовлень для військових потреб.

 • Відсутній публічно зрозумілий і законодавчо врегульований процес перевірки і не допуску до закупівлі необробленої деревини і участі у веденні лісозаготівельного бізнесу компаніями, які мають відношення до країни агресора рФ і Білорусі.

Для того, щоб нормалізувати процес контролю за легальністю заготівлі деревини в умовах воєнного стану, спеціалісти ГО «ЛІіС» пропонують ряд оптимізацій цього процесу. Їх виклали у зверненні до Міністерства охорони довкілля та природних ресурсів України

 •  Рекомендувати Держлісагентству України публікувати у відкритому доступі та щотижня оновлювати дані щодо віднесення усіх лісокористувачів України до однієї із двох категорій по відношенню до окупованої (неокупованої) території, а саме: 1 - тих, які не зазнали впливу військової агресії (неокуповані території лісокористувачів) та 2 - тих, які зазнали впливу військової агресії та знаходяться у зоні підвищеного ризику щодо незаконності лісозаготівель (окуповані території лісокористувачів).

 •  Вважати незаконною заготовлену деревину після 24 лютого 2022 року на лісових підприємствах, лісових території яких ях підвищеного ризику (лісових підприємствах, які знаходяться під впливом військових дій чи окуповані,) та відповідно не вважати законними видані  Сертифікати про походження деревини (лісоматеріалів) та експорт такої продукції із цих територій;

 •  Надати можливість авторизованого доступу через електронний кабінет користувача (у триденний термін від дати електронного повідомлення) до лісових електронних карт з розташуванням вирубок, реєстрів виданих лісорубних квитків і електронного обліку деревини тощо - працівникам Держекоінспекції і зацікавленим фахівцям (у т.ч. спеціалістам громадських організацій), які спеціалізуються на вивченні питань законності походження заготовленої деревини та виконують функції незалежних суб'єктів верифікації інформації;

 •  Здійснювати моніторинг за законностістю призначень лісорубних квитків лісокористувачами та за цінами реалізації деревини за “прямими” договорами, і періодично (щомісячно) публікувати результати такого моніторингу;

 •  Зобов'язати лісокористувачів публікувати у відкритому доступі відсоток і кількість заключених прямих договорів та середньомісячні ціни у розрізі проданої лісопродукції;

 •  Внести зміни до порядку видачі сертифікатів (постанова Кабінету Міністрів України від 21 грудня 2005 р. N 1260) та до виданих сертифікатів про походження деревини додавати довідку торгово-промислової палати про засвідчення форс- мажорних обставин (обставин непереборної сили) за місцем  розташування лісокористувача по відношенню до окупованої (неокупованої) території;

 •  Зобов'язати біржі, які організовують торги заготовленою деревиною, вимагати від усіх учасників торгів для участі у аукціонах із продажу необробленої деревини надавати витяги з ЄДРПОУ із зазначенням бенефіціарних власників та відомості про їх приналежність до країни агресора рФ та Білорусі або відсутність такої. У випадку наявності такої приналежності - відстороняти від участі у торгах;

 •  У договорах лісокористувачів із суб'єктами підприємництва та контрагентами окремим додатком надавати витяги з ЄДРПОУ із зазначенням бенефіціарних власників та відомості про їх приналежність до країни агресора рФ та Білорусі чи відсутність такої.

Також ГО “ЛІіС” пропонує провести онлайн-зустріч зацікавлених осіб Міністерства охорони довкілля та природних ресурсів, Державного агентства лісових ресурсів, громадських організацій природоохоронного спрямування та інших зацікавлених осіб для обговорення шляхів незалежного підтвердження легальності заготівлі деревини в Україні. 

«Вирішення цієї проблеми утвердить демократичні принципи розвитку державно-суспільних відносин, незалежного громадського контролю за законністю лісозаготівель в Україні, верифікації достовірності даних щодо сталості лісокористування, а також збереження можливостей експорту деревини на екологічно чутливі ринки ЄС з України під час проведення воєнних дій», — говориться у зверненні до Міндовкілля.

Підписатися під зверненням можуть всі охочі, заповнивши невелику анкету за посиланням: https://docs.google.com/forms/d/1tHRoSaHwsDLdpN_Rjl-Q59wt7VRptQVGcVIeSyQ1bcI.

Рекомендовано

Державна стратегія управління лісами України до 2035 Новини 30.12.2021

Державна стратегія управління лісами України до 2035

Уряд ухвалив Державну стратегію управління лісами України до 2035 року. ГО “ЛІіС” брала участь у розробці цієї стратегії та підтримує реформування управлінської структури у лісовому господарстві. 

Як придбати новорічну красуню, не сприяючи незаконному вирубуванню лісів Новини 24.12.2021

Як придбати новорічну красуню, не сприяючи незаконному вирубуванню лісів

З наближенням Нового Року та Різдва чи то не кожен з нас хоче встановити вдома святкову ялинку. Проте, нам не завжди відомо, чи законне її походження, або ж ми просто не знаємо, яким чином його виявити.

Звіт моніторингу старовікових насаджень в Українських Карпатах за листопад 2021 р. Новини 15.12.2021

Звіт моніторингу старовікових насаджень в Українських Карпатах за листопад 2021 р.

У листопаді експерти ГО “ЛІіС” продовжували дистанційний моніторинг змін лісового покриву особливо цінних лісових ділянок на основі супутникових знімків Сентінел-2 та Сентінел-1.

Готуємося до Різдва разом Новини 13.12.2021

Готуємося до Різдва разом

11 грудня в суботу у Львові ГО “ЛІіС” провела черговий волонтерських захід “Готуємося до Різдва: вчимося виготовляти вироби з екоматеріалів”.