Діяльність ГО “ЛІіС” підтримується офісом Міжнародних програм Лісової служби США


Відкритий лист природоохоронної громадськості щодо інвазійних видів

Відкритий лист природоохоронної громадськості щодо інвазійних видів

Дата :

Категорія :

Автор :

28.04.23

Заяви

Лісові ініціативи і cуспільство

Відкритий лист природоохоронної громадськості

Міністрові захисту довкілля 

та природних ресурсів України

Руслану СТРІЛЬЦЮ

03035, м. Київ

вул. Митрополита Василя Липківського


Шановний Руслане Олександровичу!


24 березня в Президії НАН України відбулося засідання Наукової ради з проблем лісознавства та лісівництва, на якому повинно було бути опрацьовано рішення щодо підготовки пропозицій до Міндовкілля та Держлісагентства щодо розроблення переліку видів із високою інвазійною активністю та порядку поводження з ними, недопущення введення в лісові насадження інтродукованих видів, здатних негативно впливати на природні біоценози, посилення контролю за поширенням видів, які виявляють високу інвазійну активність. Було запропоновано внести до переліку інвазійних наступні деревні види: айлант найвищий, аралію маньчжурську, в’яз карликовий (низький, приземистий), каркас західний, клен ясенелистий, павловнію (види та гібриди), черемху пізню, ясен пенсільванський. 


Звертаємо Вашу увагу на те, що понад п’ятдесят років у лісовому господарстві інтенсивно висаджували види-інтродуценти, які з часом стали інвазивними чи проявили інвазивні властивості. Зараз у лісовому господарстві здебільшого продовжують оцінювати дерева інтродуценти, як засіб збільшення продуктивності лісів, незважаючи на більш вагомі втрати для біорізноманіття на відтворених лісових ділянках та потенційні загрози ще більших екологічних втрат при їх подальшій інвазії. Прикладом можуть бути наявні проблеми із раніше інтродукованими видами, як-от: дуб червоний, робінія звичайна, маслинка вузьколиста, обліпиха звичайна, черемха пізня, клен ясенелистий та ін. описаних у низці праць українських науковців: Проценко І.А. та ін. (2019), Лихолат Ю.В. та ін. (2018), Зав’ялова Л.В. (2017), Протопопова В.В., Шевера М.В.  (2019), Шевера М.В. (2017), Івченко А.І. (2004).  


Нагадаємо, що на засіданнях робочих груп Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, які працювали над списком інвазійних видів дерев, що заборонені для лісовідтворення, був напрацьований більший список, у якому є дуб червоний, робінія звичайна (акація біла), маслинка вузьколиста, гледичія звичайна, горіх чорний та чагарники (аморфа кущова, пухироплідник калинолистий, ірга колосиста). Ці види, відповідно до результатів досліджень біологів, екологів і на переконання громадських природоохоронних організацій становлять суттєву загрозу біорізноманіттю.


З огляду на вищенаведене та відповідно до вимог Конвенції ООН про біологічне різноманіття, Лісового Кодексу України (а саме, статті 82, в якій вказано про недопущення інвазій чужорідних видів у природні екосистеми при лісовідновленні та лісорозведенні; пункту 3 статті 85, в якій зазначено про недопущення генетичного забруднення генофондів аборигенних порід та інвазій інтродукованих видів у природні екосистеми), Указу Президента України Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 15 жовтня 2021 року "Про Стратегію біобезпеки та біологічного захисту"; Плану заходів з реалізації Стратегії біобезпеки та біологічного захисту на 2022-2025 роки; Закону України Про оцінку впливу на довкілля (а саме, вимоги 11 пункту 3, статті 3, що передбачає обов’язкову оцінку впливу на довкілля при інтродукції чужорідних видів фауни та флори у довкілля) 


ПРОСИМО:


  1. Включити до списку інвазійних деревних рослин, що заборонені для лісовідтворення згідно додатку та затвердити його.

  2. Ініціювати перевірку лісокористувачів та їхніх філій Державною екологічною інспекцією щодо виявлення фактів непроходження оцінки впливу на довкілля при наявності в проєктах лісових культур і природного поновлення пропозицій введення видів інтродуцентів (норма закону порушується лісокористувачами з 2017 року).

  3. З метою запобігання використання інвазійних видів забезпечити створення відкритого реєстру підприємств, які займаються вирощуванням садивного матеріалу інвазивних видів та проводять заготівлю їхнього насіння із зазначенням мети описаної діяльності. Забезпечити щорічне звітування таких підприємств перед Міндовкілля (навесні та восени перед початком проведення лісовідновних робіт) щодо продажу/передачі садивного матеріалу та насіння інвазивних видів.


14 квітня 2023 року


З повагою -

Голова правління ГО «ЛІіС», к.с.-г.н.

Дмитро Карабчук

                                                                                                      


За підтримки:


  1. ГО Екосенс, голова Тетяна Жавжарова

  2. ГО Громадська ініціатива "Місто Сонця", голова Наталія Ришкова

  3. ГО УЕК “Зелена Хвиля”, виконавча директорка Микитянська Євгенія

  4. ГО "Центр міжнародного співробітництва і впровадження проектів"

  5. ГО "Запоріжжя без сміття", Іван Калоша

  6. ГО Екологічний клуб Еремурус, Олег Царук

  7. ГО “Плато”, виконавчий директор Микола Рябика

  8. ГО “Чисте місто - Н”, голова правління Наталія Жернакова

  9. ГО “Екоклуб”, Лящук Ольга

  10. ГО “Центр екологічних ініціатив “Екодія”, виконавча директорка Ольга Полуніна

  11. ГС «Всесвітній Фонд Природи Україна» (WWF-Україна), виконавчий директор Богдан Вихор

  12. ГО “Дунайсько-Карпатська Програма” (ДКП-Україна), керівник правління к.б.н., с.н.с. Проць Б.Г. та відділ “ландшафтного та біотичного різноманіття ДПМ НАН України

  13. Європейське товариство дикої природи, представниця в Україні Ірина Щока

  14. ГО Дитячий екоцентр “Романтик”, керівник Тетяна Булат

  15. НПП "Черемоський", н.сп. Гребенщиков Володимир
  16. ГО "Зберегти Пікуй", голова Наталія Вишневська 
  17. Пісна Валентина Дмитрівна, пенсіонерка, м .Львів
  18. НПП "Гомільшанські ліси", н.сп. Тімошенкова Валентина




Д О Д А Т О К


Перелік

інвазійних деревних рослин зі значною здатністю до неконтрольованого поширення, заборонених до використання у процесі відтворення лісів


  1. Айлант найвищий 

  2. Аморфа кущова 

  3. Аралія маньчжурська 

  4. В'яз карликовий 

  5. Гледичія звичайна (колюча)

  6. Горіх чорний

  7. Дуб червоний

  8. Ірга колосиста

  9. Каркас західний

  10. Клен ясенелистий 

  11. Маслинка вузьколиста

  12. Павловнія (види та гібриди)

  13. Пухироплідник калинолистий 

  14. Робінія звичайна

  15. Черемха пізня 

  16. Ясен пенсільванський


З ОРИГІНАЛОМ ЛИСТА можна ознайомитися ТУТ.