
Супутниковий моніторинг пралісів в листопаді 2020
Дата :
Категорія :
Автор :
29.11.20
Новини
Лісові ініціативи і cуспільство
У пралісах Карпат - станом на 29 листопада 2020 року - вирубок не виявлено. Такі дані отримані в ході щомісячного супутникового моніторингу пралісів та інших цінних для збереження лісів, який проводить ГО “Лісові ініціативи і суспільство”.У пралісах Карпат - станом на 29 листопада 2020 року - вирубок не виявлено.
Станом на 29 листопада під моніторинг взято 582 ділянки насаджень, які мають законодавчо закріплений статус “пралісових, квазі пралісових та природних лісів” на території 4-ох областей: Львівської, Івано-Франківської, Закарпатської та Чернівецької. Загальна площа ділянок 6958,1 га. Список ділянок постійно поповнюється.
“Проблеми з ідентифікацією ділянок полягають у невідповідності наявних карт списку офіційно затверджених старовікових насаджень. Це, насамперед, стосується природоохоронних об’єктів, таких, як Карпатський біосферний заповідник. Національний природний парк «Гуцульщина», Національний природний парк «Черемошський», Карпатський Національний природний парк, Яворівський національний природний парк. Для вирішення проблеми ми звернемось до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів та природоохоронних органів, а також зі свого боку всіляко сприятимемо створенню електронних карт для таких об’єктів”, - говорить кандидат сільськогосподарських наук у галузі дистанційної оцінки лісового покриву, керівник "Лабораторії моніторингу лісів" ГО ”ЛІіС” Олег Часковський.
Виявлення змін лісового покриву базувалось на обчисленні різниць рослинних індексів за певний період часу, в цьому випадку супутникові знімки за листопад і вересень. За жовтень усі космічні знімки були занадто хмарними для здійснення моніторингу.
Для того, щоб дослідити наявність вирубок на усій території відомих нам пралісових ділянок необхідно проаналізувати шість тайлів (знімків): 34UFV, 34UGV, 34UFU, 34UGU, 35ULP, 35UMP. Перші п'ять тайлів покривають територію екорегіону Українські Карпати, а 35UMP використаний для моніторингу ділянок рівнинної частини Чернівецької області. Перекриття тайлів дає змогу використовувати найсприятливіші для аналізу дані.
Під час здійснення аналізу даних взятих із цих знімків ми обчислили мінімальне, максимальне та значення моди для пікселів, що належать кожній ділянці. Порогове значення, яке вказує на втрати лісового покриву (можливі рубки чи природні явища) визначалось для кожного тайлу окремо. Для деяких ділянок проводився візуальний аналіз, оскільки частина знімків все ж залишається вкритою хмарами. Під час виконаного таким чином аналізу змін на космічних знімках - ділянок з втратами лісового покриву не виявлено.
Роботи виконуються у рамках реалізації проєкту «Моніторинг лісу» за сприяння відділу Міжнародних програм Лісової служби США.