П’ять основних тез очільника ГО “ЛІіС” Дмитра Карабчука з дискусії: «Роль громадського сектору та активістів у захисті довкілля», що відбулась в межах 13-го Екуменічного Соціального Тижня.

Про безпеку громадських активістів
Якщо відповісти одразу то громадські активісти не почуваються безпечно, але все залежить від сфери в якій займається активіст. Я думаю, що у боротьбі з незаконними рубками, чим займаємось ми з колегами не завжди безпечно, є різні нюанси: переслідування на автомобілях, стеження, фізичні погрози. Ті хто вирубують ліс незаконно мають певну фінансову наживу від цього. Коли хтось хоче ці ресурси забрати то люди досить емоційно реагують на це, вони намагаються захистити свої джерела прибутку навіть незаконного.

Про співпрацю з владою
За оцінками експертів величина обігу коштів у тіньовому секторі лісового господарства може складати 10 млрд грн. Тіньовий резерв коштів формується завдяки різним маніпуляціям: покупець отримує або більше деревини, або ця деревина значно кращої якості, за яку він платить значно менше. Значна частина коштів йде на підкуп правоохоронців, щоб вони не втручалися в діяльність лісгоспів, а якщо були виявлені незаконні дії то при попаданні в правоохоронні органи не знаходили швидкого реагування і не доходили до суду, або були якісь причини аби в суді ці справи розвалювались. Ми бачимо велику корумпованість і це впливає на державні процеси. Намагаємося показувати ці процеси, аби ті хто відповідає за планування державної політики і її реалізацію міг робити об'єктивні висновки і приймати рішення базуючись на конкретних фактах. Сказати, що всі представники у всіх місцях і інституціях реагують - це не так, але все ж є представники державної влади, які намагаються щось змінити і ми намагаємось співпрацювати з ними.

Про екоосвіту
Освіта для нашої команди є ключовим, все що ми робимо - робимо аби спонукати людей дізнаватись щось нове, розвиватись і змінюватись. Любов до природи починається з дитинства, ми маємо проекти спрямовані на навчання школярів. Працюємо з громадськими активістами - пояснюємо, що робити коли виявили незаконну вирубку чи сміття. Написати допис у фейсбуці недостатньо, якщо є бажання реально вплинути на ситуацію потрібно звертатись у відповідні структури і контролювати розвиток подій. Плануємо проводити освітні тренінги для правоохоронців, журналістів і для інших хто впливає і реалізує державну політику з тим щоб вони розуміли масштаби проблем і як можна на них вплинути і змінити.

Про систему супутникового моніторингу лісів
Deep Green Ukraine – це незалежна системи, яка дасть можливість аналізувати відкриті дані державних установ (земельний кадастр, лісові карти, лісорубні квитки, тощо) та супутникові дані, виявляти незаконні вирубки та моніторити планові. Вона працюватиме автоматично і не передбачає великого людського ресурсу, лише адміністрування, що зменшує ризик корупції. Насамперед це буде допомога лісовій охороні, вони отримуватимуть сповіщення, що на якійсь території лісу відбулись певні зміни і зможуть оперативно виїхати і перевірити. Громадськість зможе використовувати дані системи і робити незалежні перевірки, повідомляти в правоохоронні органи якщо ці вирубки будуть підтверджуватись, журналісти зможуть писати новини на основі цих даних. Система проста - будь хто, хто хоче зберегти ліс який йому цінний зможе контролювати зміни які там відбуваються. Якщо в нас буде багато тих хто зможе контролювати збереження лісу то, це буде досить ефективний ресурс.

Про співпрацю
Можна скільки завгодно разів виявити незаконні вирубки, але без допомоги правоохоронних органів справа з місця не зрушиться. Можна працювати над розробкою десятків систем які спрощують роботу, але без однодумців і колег з інших галузей складно побачити її слабкі місця. Можна наводити сотні прикладів коли злагоджені зусилля приносили результати, але не можу згадати приклад коли хтось один чи то одна громадська організація чи то активіст зміг щось суттєво змінити. Досягти певних результатів можна виключно працюючи разом.
Фото: Олександр Урбан