Результати обговорення шляхів незалежного підтвердження легальності заготівлі деревини

Категорія: Новини
|
Дата: 30.06.22
Результати обговорення шляхів незалежного підтвердження легальності заготівлі деревини

Сьогодні відбулося публічне обговорення шляхів незалежного підтвердження легальності заготівлі деревини в Україні, ініційоване громадською організацією «ЛІіС». 


У круглому столі приймали участь природоохоронні громадські організації, а також посадові особи Міндовкілля та державних підприємств, лісові експерти та інші зацікавлені сторони. 


Основним питанням на обговоренні була можливість незалежної перевірки лісогосподарської діяльності, що стосується лісозаготівлі. Саме відсутність цієї можливості через закриття низки державних ресурсів може підставити під загрозу експерт української деревини до країн ЄС.


"Працюємо з деревообробним бізнесом. Меблевики і деревообробники вболівають найбільше з вирішення цієї проблеми, бо на волосині питання експорту, без якого ці дрібні підприємства не виживуть. Важливо, щоб це питання було закрито на стратегічному рівні", - висловився Юрій Дюг, спеціаліст агенції залучення інвестицій "Інвест ін Рівне".


Можливість авторизованного доступу до ресурсів ЛІАЦ


Після початку війни стало неможливим перевірити місце розташування, площі і конфігурації самих вирубок через відсутність доступу до лісових електронних карт - https://map.ukrforest.com/


У зверненні ГО "ЛІіС" до Міндовкілля пропонується надати авторизований доступ до картографічного ресурсу ДП " Лісогосподарський Інноваційно-Аналітичний Центр"  для представників Держекоінспекції, громадських організацій та зацікавлених фахівців. А також регулярно оновлювати базу лісорубних квитків. Цю ідею більшість учасників круглого столу визнали необхідною.


"Якби ЛІАЦ повернули доступ до інформації про лісорубні квитки у такому вигляді, як це було раніше, навіть без картографічних матеріалів, це б значно полегшило нашу роботу. Зараз ці реєстри неповні. Деякі лісорубні квитки не потрапляють туди. Наприклад, якщо ми хочемо знайти інформацію з 11 грудня 2021 по 1 січня 2022 року, це не вдасться зробити", - сказала представниця ТзОВ "Цунамі" Вікторія Кучмук.


На думку представника ЛІАЦу Юрія Несторяка, процедура моніторингу за рубками лісу ускладнилася, але є можливою і без картографічного ресурсу:


«До нас також звертаються користувачі та експерти, які наголошують, що раніше перевіряли інформацію за 5 хвилин, а тепер витрачають годину. У майбутньому лісорубний квиток буде виписуватись через Дію.


Відповідно, ми всі будемо мати доступ до закритої і захищеної інформації. Наразі ми не можемо відновити інформацію, бо державні бази закриті. Якщо якесь підприємство знаходиться у зоні бойових дій, воно відключається від системи електронного обліку деревини. Тобто, операція не може бути здійснена. 


На біржі реєструються продавець та покупець, а зараз у зв'язку з бойовими діями, цей перелік документів значно розширений. Якщо хтось із учасників торгів дотичний до країни агресора, він буде виключений з торгів», — сказав Юрій Несторяк.


Втім, під час обговорення багато хто не погодився з тим, що картографічна інформація може якимось чином зіграти на руку ворогу - адже і зараз у вільному доступі знаходяться різноманітні геоінформаційні додатки. 


Також у зверненні, яке ГО "ЛІіС" направляла до Міндовкілля раніше, також пропонується  регулярно оновлювати дані у відкритому доступі щодо переліку лісогосподарських підприємств Держлісагентства, які тимчасового призупинили господарську діяльність із-за проведення бойових дій на їх територіях.