Діяльність ГО “ЛІіС” підтримується офісом Міжнародних програм Лісової служби США


Доступ до екологічно важливої інформації лісокористувачів: чи «виправилися» комунальні лісгоспи

Доступ до екологічно важливої інформації лісокористувачів: чи «виправилися» комунальні лісгоспи

Дата :

Категорія :

Автор :

21.06.22

Новини

Лісові ініціативи і cуспільство

У 2022 році ГО “ЛІіС” продовжує моніторити діяльність лісогосподарських комунальних підприємств з питань запобігання незаконним рубкам лісу та відзначає, що у  порівнянні з станом на 1.12.2021 року  низка підприємств зменшили або взагалі припинили суспільно важливу інформацію про свою діяльність. Звісно, насамперед це може бути пов’язано із війною, яка змінила звичне життя. Однак, у більшості випадків, особливо на території західних та центральних областей, ситуація потребує нормалізування суспільно-державних відносин. 

 

За наслідками моніторингу публічного висвітлення екологічно чутливої інформації результати станом на червень 2022 року виявились наступними:

 

• Комунальні лісогосподарські підприємства такі, як ОКС ЛГП ”Галсільліс” та ОКАП “Сумиоблагроліс” продовжують публічно висвітлювати свою   діяльність, мають веб-сайти, де опублікують відкриті дані.

• КП “Чернігівоблагроліс” - у зв’язку з воєнними діями тимчасово призупинено діяльність.

• ЖОКАП “Житомироблагроліс” - у 2022 році так і не створено веб-сайт, відсутня публічна інформація про діяльність цього комунального   підприємства на веб сайті засновника Житомирської обласної ради, відповіді на запит про стан довкілля  не надаються.

• ОКАП “Івано-Франківськоблагроліс” - так і не створено веб-сайт, відсутня публічна інформація про діяльність цього комунального підприємства на   веб сайті засновника Івано-Франківської обласної ради, відповіді на запит про стан довкілля  не надаються.

• ОК СЛП “Волиньоблагроліс”, ОАП “Хмельницькоблагроліс” і  ТОКЛП “Тернопільоблагроліс” - існують лише формально, діяльність не здійснюється.

• ОК СЛП “Вінницяоблагроліс” надають відповіді на звернення, зокрема про об’єми незаконних рубок, але веб-сайт не працює, на веб сайті     засновника Вінницької обласної ради відсутня публічна інформація про діяльність цього комунального підприємства.

• ДП  СЛП“Київоблагроліс” - у 2022 році вже створений веб-сайт, але ще відсутня необхідна інформація про стан довкілля.

• Про комунальні лісогосподарські підприємства, де засновники районні, сільські ради,  відсутня інформація на веб сайтах засновників, відсутні       взагалі веб-сайти самих підприємств, відсутня публічна інформація про стан довкілля.

 

ГО “ЛІіС” стурбована вищезазначеним станом публічності діяльності комунальних лісогосподарських  підприємств та зазначає про неможливість перевірки громадськістю стану довкілля та стану боротьби з незаконними рубками на територіях, підвідомчих цим підприємствам.

 

А також звертає увагу на те, що лісогосподарські комунальні підприємства створені органами місцевого самоврядування з метою задоволення певних потреб громадськості, як, наприклад участь суспільства у охороні та вiдтворенні лiсiв, які прямо впливають на якість життя, задоволення потреб у лісових ресурсах на основі їх раціонального використання, задоволенні потреб споживчого ринку у лісопродукції. Публічний доступ до інформації про їх діяльність дає змогу громадянам брати участь у належному виконанні визначених суспільно, екологічно і економічно завданнях, дотриманні законодавства, а також  цільовому використанні фінансових і матеріальних ресурсів.

 

Нагадуємо, що згідно зі ст. 3, 4, 5, 13, 14 Закону України «Про доступ до публічної інформації» право на доступ до публічної інформації гарантується і є обов’язком органів державної влади та органів місцевого самоврядування, як розпорядників інформації, оприлюднювати інформацію, яка була отримана або створена в процесі їхньої діяльності. Доступ до  інформації забезпечується шляхом надання інформації за запитами на інформацію. 

 

Комунальні підприємства серед іншого можуть бути розпорядниками інформації про стан довкілля та інформації що становить суспільний інтерес. Відповідно до ст. 5, 6, 29 Закону України «Про інформацію» кожен має право на інформацію яке гарантується обов'язком суб'єктів владних повноважень інформувати громадськість та засоби масової інформації про свою діяльність і прийняті рішення, а також здійсненням державного і громадського контролю за додержанням законодавства про інформацію. Серед іншого предметом суспільного інтересу вважається інформація, яка забезпечує реалізацію конституційних прав, свобод і обов'язків;  свідчить про шкідливі екологічні та інші негативні наслідки діяльності (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, крім того, перелік інформації не є вичерпним.

 

Відповідно до ст. 78 Господарського кодексу України комунальні підприємства повинні оприлюднювати інформацію про свою діяльність, крім випадків, установлених законом, шляхом розміщення її на власній веб-сторінці (веб-сайті) або на офіційному веб-сайті суб’єкта управління об’єктами комунальної власності. Цією статтею також визначено перелік інформації про діяльність підприємства, яка має в обов’язковому порядку оприлюднюватись і яка на законодавчому рівні визнана суспільно необхідною та відкритою.

 

Отже, лісогосподарські комунальні підприємства, серед іншого є розпорядниками інформації про стан довкілля та інформації що становить суспільний інтерес і зобов'язані оприлюднювати інформацію про свою діяльність на веб сайті та надавати відповіді на запити про доступ до публічної інформації.

Рекомендовано

Державна стратегія управління лісами України до 2035 Новини 30.12.2021

Державна стратегія управління лісами України до 2035

Уряд ухвалив Державну стратегію управління лісами України до 2035 року. ГО “ЛІіС” брала участь у розробці цієї стратегії та підтримує реформування управлінської структури у лісовому господарстві. 

Як придбати новорічну красуню, не сприяючи незаконному вирубуванню лісів Новини 24.12.2021

Як придбати новорічну красуню, не сприяючи незаконному вирубуванню лісів

З наближенням Нового Року та Різдва чи то не кожен з нас хоче встановити вдома святкову ялинку. Проте, нам не завжди відомо, чи законне її походження, або ж ми просто не знаємо, яким чином його виявити.

Звіт моніторингу старовікових насаджень в Українських Карпатах за листопад 2021 р. Новини 15.12.2021

Звіт моніторингу старовікових насаджень в Українських Карпатах за листопад 2021 р.

У листопаді експерти ГО “ЛІіС” продовжували дистанційний моніторинг змін лісового покриву особливо цінних лісових ділянок на основі супутникових знімків Сентінел-2 та Сентінел-1.

Готуємося до Різдва разом Новини 13.12.2021

Готуємося до Різдва разом

11 грудня в суботу у Львові ГО “ЛІіС” провела черговий волонтерських захід “Готуємося до Різдва: вчимося виготовляти вироби з екоматеріалів”.