Діяльність ГО “ЛІіС” підтримується офісом Міжнародних програм Лісової служби США


Результати круглого столу “Перспективи розвитку служби державної охорони ПЗФ України”

Результати круглого столу “Перспективи розвитку служби державної охорони ПЗФ України”

Дата :

Категорія :

Автор :

16.09.22

Новини

Лісові ініціативи і cуспільство

9 вересня відбувся круглий стіл “Перспективи розвитку служби державної охорони ПЗФ України”, організований Громадською організацією “Лісові ініціативи і суспільство” (ГО “ЛІіС”). До обговорення проблем та недоліків функціонування служби охорони природних територій України долучилися фахівці з питань ПЗФ, працівники природоохоронних установ та громадські активісти. Метою заходу є спільне напрацювання рекомендацій щодо реформування служби державної охорони ПЗФ України.


Відкриваючи дискусію, Петро Павличенко, представник Лісової служби США в Україні, наголосив на важливості обговорення реформування служби державної охорони ПЗФ, що забезпечить втілення змін на зразок кращих світових стандартів. Як наслідок - вміле господарювання на територіях, які охороняються. Зі вступним словом виступив Едуард Арустамян, директор Департаменту природно-заповідного фонду та земельних ресурсів Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України (Міндовкілля). Фахівець наголосив, що на даний час існує нагальна потреба в реформуванні системи державної охорони: “Нам потрібно консолідувати всі зусилля на рівні уряду, на рівні державних органів, на рівні громадськості для того, щоб учасники всіх процесів могли зробити щось на своєму рівні, щоб служба державної охорони була подібна на службу у США,  на службу в інших європейських країнах”. Едуард Максимович також зазначив, що реформи, які необхідні в даній сфері, Міндовкілля вже втілює. Зокрема, за ініціативи Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України п. Руслана Стрільця створено робочу групу, яка займається саме питаннями реформування заповідного фонду, в т. ч. служби державної охорони. У зв’язку із цим очікується окреме повідомлення. На черзі - вирішення питань порядку проведення рейдів та підвищення заробітної плати працівників служби державної охорони.


В продовження дискусії Анастасія Драпалюк, експертка з питань ПЗФ, продемонструвала модель управління ПЗФ України, яка діє зараз та розглянула два можливих варіанти реформування системи управління природоохоронними територіями. На першому етапі впровадження змін, спікерка пропонує, забезпечити працівників форменим одягом, закупити транспорт, необхідне обладнання та проводити навчання працівників. Реалізація цієї реформи неможлива без співпраці з зацікавленими сторонами і приватними партнерами та створення чіткої вертикалі управління службою державної охорони ПЗФ.


Володимир Яроцький, експерт ГО “ЛІіС” представив результати аналітичного дослідження щодо проблем діяльності служби державної охорони ПЗФ України. Серед основних проблем, з якими стикаються інспектори ПЗФ є матеріальні, психологічні, інституційні та природні. Спікер також окреслив проблеми, які виникають на етапі створення ПЗФ та сприйняття роботи служби охорони суспільством.


Судові розгляди порушень режиму охорони національного природного парку представив, на прикладі досвіду НПП Двуречанський, Максим Височин. Під час виступу доповідач окреслив складові успішного вирішення справи про адміністративне правопорушення у сфері заповідної справи в суді. Сергій Курбаков, директор НПП “Деснянсько-Старогутський”, познайомив з особливостями роботи у НПП у прифронтовій зоні та виділив проблеми з якими парк зіштовхнувся. Серед основних - низький рівень заробітної плати, який не дозволяє наймати на вакантні посади висококваліфікованих працівників та відсутність нормативної бази. Щоб покращити охорону цінних екосистем ПЗФ доповідач запропонував розширити повноваження служби державної охорони, щоб надати можливість охороняти і складати адміністративні матеріали, в тому числі в десяти кілометровій зоні довкола природоохоронних територій. 


Шляхи вирішення проблем установ ПЗФ озвучив під час виступу Петро Тєстов, експерт ГО “Українська природоохоронна група”. Він зазначив, які проблеми можуть бути вирішені шляхом реформування служби охорони ПЗФ та проблеми, які потребують рішень на загальнодержавному рівні.


Дмитро Карабчук виступив з доповіддю про охорону державних лісових установ підпорядкованих Лісовій службі США, виділив досвід, який можна перейняти для охорони природоохоронних установ в Україні. Також підняв питання фахової освіти для працівників державної охорони, презентував тренінг для працівників служби державної охорони ПЗФ України, розроблений командою ГО “ЛІіС” за прикладом тренінгу працівників лісової охорони Лісової служби США.


Пропозиції, висловлені учасниками круглого столу укладені в резолюцію, яку команда ГО “ЛІіС” передала Міндовкіллю. 


“Всі напрацювання ми робимо для нашого суспільства та передамо представнику ПЗФ. Адже спільна праця заради збереження, покраження та примноження наших надбань, надбань нашої природи, історії - запорука успішного результату” - додав Дмитро Карабчук, голова ГО “ЛІіС”.


Круглий стіл відбувся в рамках тижня природоохоронних установ, який тривав 5-9 вересня. Щодня експерти ГО “ЛІіС” та запрошені фахівці проводили вебінари, присвячені аналізу закордонного та вітчизняного досвіду функціонування служб охорони природоохоронних установ.


Заходи тижня природоохоронних установ реалізовані у рамках імплементації проєкту “Боротьба із незаконними рубками в Україні”, який фінансується Лісовою Службою США.

Рекомендовано

Історія сім'ї ВПО Сергія Гакала з Слов'янська Новини 29.09.2022

Історія сім'ї ВПО Сергія Гакала з Слов'янська
Внутрішньо переміщені українці у Щирецькій територіальній громаді отримали гуманітарну допомогу. Новини 28.09.2022

Внутрішньо переміщені українці у Щирецькій територіальній громаді отримали гуманітарну допомогу.

Спостереження за міграцією птахів у Національному природному парку “Північне Поділля”. Новини 27.09.2022

Спостереження за міграцією птахів у Національному природному парку “Північне Поділля”.

Внутрішньо переміщені українці у Бориславській ТГ отримали гуманітарну допомогу Новини 21.09.2022

Внутрішньо переміщені українці у Бориславській ТГ отримали гуманітарну допомогу