- Головна/
- Публікації/
- Пресконференція "Чому в Україні відсутня об’єктивна статистика про незаконні рубки?”
Пресконференція "Чому в Україні відсутня об’єктивна статистика про незаконні рубки?”
Метою пресконференції на тему "Чому в Україні відсутня об’єктивна статистика про незаконні рубки?" є обговорення результатів незалежного дослідження обсягів незаконних рубок у лісах України за 2024 рік. Дослідження, виконане експертами ГО "Лісові ініціативи і суспільство", демонструє критичну прогалину в системі обліку лісопорушень – відсутність єдиної статистики незаконних рубок для всіх лісів. Ця проблема унеможливлює отримання повної та об'єктивної картини масштабів незаконних рубок в Україні, що створює прогалину в системі контролю за станом лісових ресурсів та ускладнює розробку ефективної політики їх охорони.
Учасники:
- Дмитро Карабчук, голова правління ГО “Лісові ініціативи і суспільство”, к.с.-г.н.
- Олег Сторчоус, адвокат, експерт із лісового законодавства
- Наталія Капля, експертка ГО “Лісові ініціативи і суспільство” з юридичних питань
- Леонід Ільченко, фахівець з безпеки інформаційно-аналітичного сектору Департаменту внутрішньої та економічної безпеки ДП "Ліси України"
- Тарас Лимар, начальник відділу охорони і захисту лісів Держлісагентства
ДАТА: 25 вересня 2025 року.
Початок об 11:00.
Формат роботи - комбінований:
- офлайн (для представників медіа) та
- онлайн (з відкритою трансляцією на ютюб каналі МедіаЦентру)
Місце проведення: Медіацентр Україна, Київ, вул. Бориса Грінченка, 9.
Проблематика:
У 2024 році лісокористувачі України зафіксували рекордні за останні чотири роки обсяги незаконних рубок – понад 39,6 тис. куб. м деревини, що на 30,7% більше ніж у 2023 році. Після стійкого зниження обсягів незаконних рубок у 2019-2022 роках з 2023 року спостерігається різке зростання показників. Про це свідчать результати щорічного аналітичного дослідження, проведеного ГО «Лісові ініціативи і суспільство» у рамках проєкту «Адвокація за усунення законодавчих бар'єрів з метою покращення ефективності охорони лісів від незаконних рубок».
Загальна сума завданої шкоди в результаті незаконних рубок у 2024 році склала 1,09 млрд грн, однак рівень відшкодування залишається катастрофічно низьким – лише 1,6% від нарахованої суми. Аналіз динаміки розгляду кримінальних проваджень за ст. 246 ККУ (Незаконні рубки) за 2019-2024 рр. показав, що лише мала частина виявлених фактів незаконних рубок направляється до суду з обвинувальними актами.
Зростання незаконних рубок у 2024 році підкреслює нагальну потребу в системних змінах, свідчать про неефективність існуючої системи правозастосування.
Незаконні рубки залишаються однією з найгостріших проблем лісового господарства в Україні в контексті євроінтеграції та впровадження нового Регламенту ЄС щодо запобігання знелісненню (EUDR). Нездатність ефективно боротися з цим явищем може поставити під загрозу довгостроковий доступ української деревини до європейських ринків.
В умовах воєнного стану ситуація з незаконними рубками ускладнилася через мораторій на екологічні перевірки, переключення правоохоронних органів на завдання національної безпеки та погіршення соціально-економічного становища населення.
Головні цифри та проблеми:
-
5295 випадків незаконних рубок у 2024 році (39,6 тис. куб.м)
-
Зростання на 30,7% порівняно з 2023 роком
-
Лише 1,6% шкоди відшкодовується
-
Відсутня єдина система обліку незаконних рубок
-
Низька ефективність розслідування (26% справ передаються до суду)
Повний текст аналітичного дослідження "Звіт про обсяги офіційно задокументованих незаконних рубок у лісах України у 2024 році" доступний за посиланням:
https://drive.google.com/file/d/1dkWyDDJlZ6NedMUS6nmi5q7lCo3Pbwfh/view
Більше про результати дослідження:
https://forestcom.org.ua/news-post/nezakonni-rubky-v-ukrayini-u-2024-roci-zrostannya
ТРАНСЛЯЦІЯ ПРЕСКОНФЕРЕНЦІЇ: https://www.youtube.com/live/Rcecu_OTNSo?si=SM3YIbvdPQjehIYj
Захід відбудеться в рамках проєкту "Адвокація за усунення законодавчих бар'єрів з метою покращення ефективності охорони лісів від незаконних рубок", що реалізується за підтримки Фонду «Аскольд і Дір», який адмініструється ІСАР Єднання в межах проєкту «Сильне громадянське суспільство України - рушій реформ і демократії» за фінансування Норвегії та Швеції.