Діяльність ГО “ЛІіС” підтримується офісом Міжнародних програм Лісової служби США


Ортофотоплан, як електронний доказ у розслідуваннях незаконних рубок

Ортофотоплан, як електронний доказ у розслідуваннях незаконних рубок

Дата :

Категорія :

Автор :

18.09.21

Новини

Лісові ініціативи і cуспільство

В ході розслідування незаконних рубок правоохоронні органи збирають докази, одним із таких може бути ортофотоплан - фотографічна мапа місцевості, яка склеєна з великої кількості знімків, що створені вертикально вниз із заданої висоти, це дає можливість максимально достовірно відтворити земну поверхню.  


За допомогою ортофотоплану можна: виміряти площу вирубаного лісу, провести оцінку ступеня вирубування лісів (кількість і приблизну величину пеньків), визначити види зрубаних дерев (якщо їх частини залишені на зрубі), здійснити попередню оцінку збитків від незаконних вирубок та багато іншого. Так, згідно ч.1 ст.5 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» ортофотоплан - можна трактувати електронним доказом.


“Перед подачею електронних доказів до суду бажано здійснити їх фіксацію. Це можна зробити за допомогою експертів чи профільних установ, які надають послуги з проведення фіксації і дослідження змісту. Фіксацію можна зробити і самостійно з використанням електронних сервісів, а також із залученням свідків та створення протоколу огляду доказів. На практиці,  до суду треба подавати  декілька варіантів фіксації одного доказу. Зафіксовані електронні докази, зменшують ризики при доказуванні у випадку знищення чи зміни електронного доказу. Обов’язково необхідно дотримуватись порядку подання та надсилання доказів іншим учасникам справи. Суд може не взяти до увагу докази, які заздалегідь не надавалися іншим учасникам справи, які не засвідчені належним чином, якщо не була забезпечена можливість перевірити оригінал електронного доказу”, - говорить юрисконсультка ГО “ЛІіС” Наталія Капля.

Процес створення ортофотоплана складається з трьох етапів. Спершу виконується збір і вивчення інформації про досліджуваний об’єкт (визначається карта недоступних зон для польоту дрона на мапах Google, в програмі Dronedeploy складається маршрут, вибирається оптимальна висота й кількість знімків). На місці здійснюється аерофотозйомка - дрон фотографує місцевість в автоматичному режимі у відповідності з польотним завданням. Основою ортофотоплана стає отриманий комплект фотографій з прив’язкою до координатів на місцевості. Останнім етапом є обробка отриманих даних в програмі AgiSoft. Результати надаються в вигляді файлів в форматах *.kml, *.jpg, *.dng, *.cdr, *.tiff і багатьох інших.


Отож, ортофотоплан можна подати до суду як доказ у форматі готового зображення як в електронній, так і в паперовій копіях. Примірники електронних доказів слід засвідчити електронним цифровим підписом, а друковані докази власним підписом. Обов’язково слід дотримуватись порядку подання та надсилання доказів іншим учасникам справи. Експерти ГО “ЛІіС” надають підтримку правоохоронним органам і на вимогу здійснюють експертні дослідження за допомогою дрона.


Як зробити ортофотоплан за допомогою дрона дивіться  нашому відео.Довідково. Електронні документи (копії електронних документів) в розумінні частини 1 статті 5 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» – документ, інформація в якому зафіксована у вигляді електронних даних, включаючи обов’язкові реквізити документа.


Електронними доказами є інформація в електронній формі, що містить важливі для справи обставини. Це можуть бути текстові документи, графічні зображення, плани, фотографії, відео- та звукозаписи, веб-сайти (сторінки), текстові, мультимедійні та голосові повідомлення, метадані, бази даних й інші дані в електронній формі. Законодавством встановлено місця збереження доказів, серед них: портативні пристрої (карти пам’яті, мобільні телефони тощо), сервери, системи резервного копіювання, мережа Інтернет тощо.


Електронні докази подаються в оригіналі або в електронній копії. Копію електронного доказу слід засвідчити електронним цифровим підписом, а також вказати наявність оригіналу такого доказу чи його місцезнаходження. Учасники справи мають право подавати електронні докази у паперових копіях з засвідченням таких копій відповідно до ДСТУ. Якщо подано копію (паперову копію) електронного доказу, суд може витребувати оригінал електронного доказу. Якщо оригінал електронного доказу не подано, а учасник справи або суд ставить під сумнів відповідність поданої копії (паперової копії) оригіналу, такий доказ не береться судом до уваги.

Рекомендовано

Історія сім'ї ВПО Сергія Гакала з Слов'янська Новини 29.09.2022

Історія сім'ї ВПО Сергія Гакала з Слов'янська
Внутрішньо переміщені українці у Щирецькій територіальній громаді отримали гуманітарну допомогу. Новини 28.09.2022

Внутрішньо переміщені українці у Щирецькій територіальній громаді отримали гуманітарну допомогу.

Спостереження за міграцією птахів у Національному природному парку “Північне Поділля”. Новини 27.09.2022

Спостереження за міграцією птахів у Національному природному парку “Північне Поділля”.

Внутрішньо переміщені українці у Бориславській ТГ отримали гуманітарну допомогу Новини 21.09.2022

Внутрішньо переміщені українці у Бориславській ТГ отримали гуманітарну допомогу