Чи потрібні у наших майбутніх лісах інвазивні породи дерев?

Категорія: Новини
|
Дата: 19.02.21
Чи потрібні у наших майбутніх лісах інвазивні породи дерев?
Експерти ГО “ЛІіС” досліджували ефективність відтворення біорізноманіття згідно затверджених проектів лісовідновлення та лісорозведення у Буському ДЛГП ЛГП «Галсільліс» на 2020 рік. 

Вибране підприємство повністю відноситься до зони Малого Полісся, для нього характерні однакові або подібні типи лісу та шляхи заліснення зрубів. Аналіз матеріалів річної звітності, щодо проектів штучного лісовідновлення і лісорозведення дозволяє побачити наскільки підприємство намагається зберегти біорізноманіття під час штучного відновлення деревостанів. Для ділянок, що підлягали штучному лісовідновленню, аналіз збереження біорізноманіття, згідно проектів лісових культур, проводився за показниками відтворення майбутнього деревостану.  При здійсненні аналізу з лісовідновлення та лісорозведення у 2020 році, ми не звертали особливу увагу на ділянку для якої характерний тип лісу – сирий чорновільховий сугруд, оскільки, згідно Правил відтворення лісів (2007) такі ділянки залишають під природне поновлення.


Відсоток використання типотвірних порід при лісовідновленні у Буському ДЛГП є доволі високим. Запроектовані лісові культури на 60 % ділянок здатні відтворити біорізноманіття та корінні типи деревостанів, а відповідно матимуть високу біологічну стійкість та здатність протистояти змінам клімату. 

Нажаль на території 40% ділянок, що потребували штучного лісовідновлення у 2020 році підприємство запроектувало введення у склад майбутніх лісостанів інвазійну породу, а саме дуба червоного. Більше того на деяких ділянках дуб червоний замінить дуб звичайний. 


“Пропозиція введення інтродуцента – дуба червоного несе загрозу збереженню біорізноманіття та суперечить вимогам Лісового Кодексу України, про недопущення генетичного забруднення генофондів аборигенних порід та інвазій інтродукованих видів у природні екосистеми. На наш погляд збереження біорізноманіття вимагає певних змін у підходах до лісовідновлення і широко впроваджується у високорозвинутих країнах, які дбають про збереження довкілля та середовища споконвічного існування живих організмів у різних екосистемах”, - говорить керівник центру відновлення лісу ГО «ЛІіС», кандидат сільськогосподарських наук Тарас Харачко.
 
Детальний звіт за посиланням: http://bit.ly/3k0DoxW


ГО “ЛІіС” сподівається на тісну і плідну співпрацю з лісівниками, науковцями, природолюбами та всіма зацікавленими особами щоб разом впливати на відновлення і відновлювати та створювати цінні, біологічно стійкі, довговічні та привабливі для відвідувачів ліси.


Звіт про ефективність відтворення біорізноманіття під час лісовідновлення та лісорозведення у Жовківському ДЛГП ”Галсільліс”, який ми опублікували раніше, можна побачити за посиланням: http://bit.ly/2ZnJBe5


Роботи виконуються у рамках реалізації проекту “Збереження біорізноманіття лісів під час лісовідновних робіт та лісорозведення в комунальних лісах Львівської області” за підтримки відділу міжнародних програм Лісової служби США.