Діяльність ГО “ЛІіС” підтримується офісом Міжнародних програм Лісової служби США


Як дендрохронологія допомагає у розслідуваннях незаконних рубок?

Як дендрохронологія допомагає у розслідуваннях незаконних рубок?

Дата :

Категорія :

Автор :

26.11.20

Новини

Лісові ініціативи і cуспільство

При розслідуванні незаконних рубок часто стикаються з проблемою визначення віку давності рубки. Особливо важко встановити вік рубки дерев за станом пнів у деревостанах несуцільної рубки. Тут на допомогу приходить дендрохронологія - наука, яка займається систематичним дослідженням деревних річних кілець з метою датування минулого та оцінки кліматичних змін. Чергування кілець різної ширини неповторне у часі, на  його формування впливають різні чинники, а найбільше екологічні. За кількістю кілець  можна визначити вік дерева.


Зіставлення графіків росту річних кілець дерев дає можливість отримати відносну їх дату, якщо ж серед досліджуваної колекції є зразок з точною датою рубки дерева, то й абсолютну. 
Саме такими дослідженнями займаються експерти ГО “ЛІіС” у тісній співпраці з правоохоронними органами. Наприклад, в ході дослідження річних приростів пнів бука лісового з невідомим роком рубання та дерев, які ростуть поруч із пнями у ДП "Мокрянське лісове господарство" вдалось точно визначити календарні дати всіх приростів.


У всіх деревно-кільцевих серій приростів виявлені роки, коли відзначалися помітні зниження приросту і формувалися так звані «реперні вузькі кільця» у 2016 р., 2007 р., 2000 р., 1993 р. У ці роки на досліджуваній території відзначалися несприятливі метеорологічні умови, пов'язані зі зниженням кількості атмосферних опадів, що випали в період вегетації. Це узгоджується з метеорологічними даними, отриманими для даного району, які свідчать про те, що зміни в прирості обумовлені обмеженням опадів періоду вегетації (за даними спостережень метеорологічного посту метеорологічного центру). 


Дендрохронологічні методи мають велике значення не тільки для індикації та прогнозування кліматичних чи антропогенних змін у лісових екосистемах, а також при розслідуванні випадків незаконної рубки лісу. Результати досліджень, дозволяють дати відповідь на запитання, винесені на вирішення перед експертами, зміцнюють доказову базу та підвищують ефективність протидії незаконного обігу деревини у лісовому господарстві України.


Роботи виконуються у рамках реалізації проєкту «Моніторинг лісу» за підтримки відділу міжнародних програм Лісової служби США.Рекомендовано

Стартував тренінг для служби охорони ПЗФ Новини 29.11.2022

Стартував тренінг для служби охорони ПЗФ

Гуманітарна допомога для ВПО у Золочівській громаді Новини 29.11.2022

Гуманітарна допомога для ВПО у Золочівській громаді

Вебінар “Оприлюднення запланованих лісогосподарських заходів засобами електронних карт” Події 28.11.2022

Вебінар “Оприлюднення запланованих лісогосподарських заходів засобами електронних карт”

Вебінар “Планування лісогосподарських заходів за допомогою електронних карт” Події 28.11.2022

Вебінар “Планування лісогосподарських заходів за допомогою електронних карт”