
Супутниковий моніторинг пралісів в березні 2021
Дата :
Категорія :
Автор :
08.04.21
Новини
Лісові ініціативи і cуспільство
У пралісах Карпат - станом на 31 березня 2021 року - вирубок не виявлено.
В березні продовжувався моніторинг старовікових насаджень на основі радарних супутникових знімків Сентінел-1 та оптичних Сентінел-2. Для обробки зображень ми використовували безкоштовну Google Earth Engine. На основі оптичних знімків створили композитне зображення, на якому із всіх наявних знімків за березень об'єднали тільки безхмарні ділянки. Проте зображення мало незадовільну для інтерпретації якість, оскільки територія була вкрита снігом.
Тому для моніторингу було використано композитне зображення із радарних знімків. За допомогою безкоштовного програмного забезпечення Google Earth Engine з радарних знімків попередньо усунули «шуми» та зробили зображення придатними для візуального дешифрування. Крім того було проведено коригування знімків: врахування параметрів орбіти знімання, радіометричне калібрування, фільтрування та геометричне коригування. Далі зображення синтезовано на основі вертикальної та горизонтальної поляризації радіолокаційного випромінювання. Створене зображення стало основою для візуального аналізу стану старовікових насаджень на основі супутникових знімків.
В результаті візуального аналізу за композитними зображеннями радарних супутникових знімків змін на території старовікових насаджень не виявлено.
“Програмне забезпечення Google Earth Engine має повний набір актуальних супутникових знімків різних видів. Опрацювання зображень і не потребує потужних комп’ютерів, оскільки проводиться на серверах Google, що значно пришвидшує процеси обробки. Проте, для кожного кроку: вибору, завантаження та інтерпретації зображень необхідно створювати свою підпрограмку мовою JavaScript, що потребує навичок програмування. Google Earth Engine можна і надалі використовувати для візуального спостереження визначаючи, де і коли відбулися зміни лісового покриву”, - говорить кандидат сільськогосподарських наук у галузі дистанційної оцінки лісового покриву, керівник "Лабораторії моніторингу лісів" ГО ”ЛІіС” Олег Часковський.
Нагадаємо, що під моніторинг взято 582 ділянки насаджень, які мають законодавчо закріплений статус “пралісових, квазі пралісових та природних лісів” на території 4-ох областей: Львівської, Івано-Франківської, Закарпатської та Чернівецької. Загальна площа ділянок 6958,1 га. Список ділянок поповнюється.
Роботи виконуються у рамках реалізації проєкту «Моніторинг лісу» за сприяння відділу Міжнародних програм Лісової служби США.