Ступінь невідворотності покарання за незаконні рубки в Україні за останні три роки підвищився

Категорія: Новини
|
Дата: 14.07.22
Ступінь невідворотності покарання за незаконні рубки в Україні за останні три роки підвищився

Державна судова адміністрація України надала ГО “ЛІіС” відповідь про результати розгляду судових справ щодо притягнення до відповідальності винних осіб за незаконні рубки лісу (за ст.246 ККУ) за останні три роки (2019-2021 рр.).


Так, згідно даних, наданих ДСАУ, у 2019 році кількість проваджень по притягненню до відповідальності за незаконні рубки лісу,  що перебували на розгляді судами становила 454 справи. Із них було розглянуто 300 справ (що становить 66% розгляду проваджень), із яких винесено вироки у 164 справах (що становить 55% від кількості розглянутих проваджень), у межах яких - за незаконну порубку дерев - було засуджено 177 зловмисників.


У 2020 році кількість проваджень, що перебували на розгляді судами зросла та становила вже 653, із яких розглянуто 407 справ, (що становить 62% розгляду проваджень) та загалом винесено у два рази більше чим у попередньому році (357) вироків (що становить 88% від кількості розглянутих проваджень) і засуджено 388 чоловік.


У 2021 році кількість проваджень, що перебували на розгляді судами становила - 923, із яких було розглянуто 540, (що становить 58% розгляду проваджень) та винесено 471 вирок (що становить 87% від кількості розглянутих проваджень ), у звязку із чим засуджено 497 зловмисників.


Узагальнюючи інформацію про розгляд судами кримінальних проваджень про притягнення до відповідальності за незаконні рубки лісу, можна зробити висновок, що за останні три роки в середньому близько 60% кримінальних проваджень, які знаходяться в судах, розглядаються та у переважній більшості із них - виносяться вироки. Зазначимо, що вбачається тенденція до збільшення відсотку кількості винесених вироків від кількості кримінальних проваджень від 55% у 2019 році до 87% у 2021 році. Також збільшується кількість осіб, притягнутих до кримінальної відповідальності за незаконні рубки лісу від 177 зловмисників у 2019 році до до 388 осіб у 2020 році та до 497 осіб у 2021 році.


Враховуючи вищевказані кількісні показники роботи судової системи, можемо зробити висновок про збільшення кількості справ, по яких винесені вироки із притягненням до відповідальності винних осіб за незаконні рубки лісу та збільшення кількості осіб, притягнутих до відповідальності, що свідчить про майже невідворотність покарання за незаконні рубки лісу, якщо справа дійшла до суду і була розглянута, та можемо сподіватись, що підвищення ефективності роботи судової системи дасть можливість донести суспільству та “всім любителям незаконних рубок” про значне покращення роботи судової системи задля верховенства права за злочини проти знищення лісу. Єдиною проблемою вбачаємо відсутність можливостей щодо своєчасного розгляду усіх справ, які надходять до суду (адже щороку близько третини проваджень не розглядаються і цей показник зменшується від 66 до 58% у зв'язку із збільшенням кількості справ від 454 до 923), що може пояснюватись недоукомплектованістю та значною завантаженістю місцевих судів.


Поряд із цим, варто звернути увагу на те, що на сьогодні ще залишається нагальною потребою необхідність підвищення ефективності роботи органів досудових розслідувань. Оскільки лише 10-20% облікованих справ про незаконні рубки за останні три роки потрапляли до суду. Однак, тішить те, що і кількість виявлених справ (від 3347 до 4383) і відсоток переданих справ до суду (від 10% до 20,1%) кожен рік зростає. Про це свідчить статистика надана Генпрокуратурою, про що ми повідомляли 31 травня. 


З метою підвищення ефективності розслідувань виявлених випадків про незаконні вирубки нашого лісу громадська організація “Лісові ініціативи і суспільство” створила та реалізує відповідний навчальний онлайн курс, який підтримується Лісовою службою США у рамках реалізації програми боротьби із незаконними рубками в Україні. 


Детальніше про можливості тренування (як онлайн так і практичних) для правоохоронців Національної поліції, ДБР, СБУ, прокуратури та інших служб можна пізнати написавши нам на електронну пошту (info@forestcom.org.ua) чи сконтактувати у будь який інший спосіб.