Рашисти влаштували екоцид, знищуючи ліси півдня України. Оцінка екологічних втрат

Категорія: Новини
|
Дата: 07.06.23
Рашисти влаштували екоцид, знищуючи ліси півдня України. Оцінка екологічних втрат

Рашисти влаштували екоцид, знищуючи ліси півдня України. Підрив греблі Каховської ГЕС руйнує екологічну безпеку та екологічну рівновагу півдня України. ГО “ЛІіС” здійснює оцінку екологічних втрат від затоплення територій Херсонщини на основі супутникових знімків.


Через підрив греблі Каховської ГЕС, надмірне затоплення у зв’язку із різкою зміною гідрологічного режиму, ми можемо втратити заплавні ліси нижче за течією, зокрема у Національному природному парку «Нижньодніпровський». Негативного впливу зазнають рукотворні ліси Херсонщини на так званих "піщаних аренах", наприклад, захисні ліси Олешківських пісків. Крім того, постраждають лісові та інші екосистеми, які знаходяться вище за течією та які залежали від рівня води, сформованого водосховищем. Велика поверхня водяного дзеркала впливала на формування специфічного мікроклімату, який сприяв веденню степового лісівництва. Розвиток лісових екосистем (зокрема й полезахисних лісових смуг) в степових умовах крайнього півдня України істотно впливає на підвищення врожайності сільськогосподарських культур, не кажучи вже про критичний вплив самого зрошування на можливість ведення сільського господарства. Різка зміна гідрологічного режиму також негативно вплине на продукування усього спектру послуг екосистем, які забезпечують добробут місцевих сільських громад та були місцем існування багатьох організмів. Понад те, це знищує наявну вибудувану інфраструктуру та традиційну культуру ведення господарств.


Для оцінки втрат лісового покриву ГО «ЛІіС» застосувала супутникові знімки, використавши зміни різноманітних індексів, котрі характеризують інтенсивність відображеної рослинності. Так, опрацювання знімків для визначення площ затоплених територій має деякі особливості. При повному затопленні територій можна виявити зміни наземного покриву й автоматично ідентифікувати такі площі. Однак, для територій, котрі вкриті лісовою рослинністю чи спорудами, часто можна застосувати тільки візуальний аналіз. 


Для виявлення місць затоплень, спричинених підривом Каховської ГЕС, ми використовуємо знімки PlanetScope з роздільною здатністю 3 м, а також спектральною, що включає канал ближнього інфрачервоного спектра. Знімки отримані від Університету наук про життя м. Гамбург в рамках проєкту Ukraine Nature (рис. 1).



Рис. 1. Гребля Каховської ГЕС на супутникових знімках: 

А) перед підривом (за матеріалами Google Hybrid) , 

Б) після підриву (за матеріалами PlanetScope (комбінація каналів видимого спектру)), 

В) після підриву (за матеріалами PlanetScope (комбінація каналів із застосуванням інфрачервоного каналу спектру))


Представлений знімок, зроблений 06.06.2023 р., показує пошкодження греблі, а також поширення частини затоплених територій. Оскільки на території присутня висока деревна рослинність та споруди, то виявлення меж затоплень проводиться візуально, із використанням інфрачервоного каналу спектра знімання (рис. 2).



Рис 2. Фрагмент території затоплень у перші години після зруйнування дамби на супутникових знімках PlanetScope (із використанням інфрачервоного каналу знімання). Синім відзначено візуально дешифровані межі затоплень



На знімку візуально визначено межі затоплень у перші години після зруйнування греблі. 

ГО «ЛІіС» разом із партнерами з Університету наук про життя м. Гамбурга продовжує супутниковий моніторинг вражених територій з метою оцінки втрат лісових екосистем.

Стежте за нашими новинами.